Лисест глувчар: Разлика помеѓу преработките

Додадени 277 бајти ,  пред 9 месеци
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎Размножување: Јазична исправка, replaced: ветло кафен → ветлокафен)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
==Опис==
По надворешниот изглед е сличен на [[Гаќест глувчар|гаќестиот глувчар]] (''Buteo lagopus''), но е поголем и поробустен. Лисестиот глувчар е еден од најголемите од видот ''Buteo''. Должината му достига од 50 до 66 см, а има [[распон на крилја]]та од 115 до 160 см. Женките, со просечна тежина од 1.3 килограми, се поголеми од мажјаците, кои просечно тежат 1.1 килограм.<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://www.europeanraptors.org/raptors/long_legged_buzzard.html] |title=архивска копија |accessdate=2013-05-27 |archive-date=2012-07-25 |archive-url=https://web.archive.org/web/20120725073548/http://www.europeanraptors.org/raptors/long_legged_buzzard.html |url-status=dead }}</ref><ref>''Field Guide to the Birds of East Africa: Kenya, Tanzania, Uganda, Rwanda, Burundi'' by Stevenson & Fanshawe. Elsevier Science (2001), ISBN 978-0856610790</ref>
Постојат во многу различни бои, но обично лисестиот глувчар има јасна портокалова нијанса на пердувите, црвена или портокалова опашка, светла глава и претежно е бел под крилјата. Обично има карактеристични црни рабови на крилјата. Задниот дел и „гаќите“ му се темни или изразено бакарни. Поединците се различни по боја, па кај некои перјето е светло, кај други темно. Некои се многу слични со степскиот јастреб, источниот [[подвид]], но лисестиот глувчар има подолги крилја.
 
29.743

уредувања