Лагуна Брава: Разлика помеѓу преработките

Додадени 386 бајти ,  пред 2 години
Rescuing 3 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Надворешни врски: clean up, replaced: may → May)
(Rescuing 3 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
| cities =
}}
'''Лагуна Брава''' ''([[шпански]]: Laguna Brava или Yolnabaj)'' е [[карстно езеро]] во [[Гватемала]]. Се наоѓа во општината [[Нентон]], во близина на границата со [[Мексико]]. Езерото се напојаву со неколки потоци кои се влеваат исклучиво преку пад, односно како [[водопад]]и.<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://lagunabrava.org/ |title=Laguna Brava - A jewel of a lake in Guatemala |accessmonthday= |access-date=2008 |author= |date= |work= |publisher=Friends of Laguna Brava |archive-date=2009-04-20 |archive-url=https://web.archive.org/web/20090420015541/http://www.lagunabrava.org/ |url-status=dead }}</ref>
 
Околината околу езерото во почетокот на [[19 век]] била населена со [[маи|мајански заедници]] од народот [[Чух]].<ref name="OHCHR">{{Наведена мрежна страница
|url=http://www.oacnudh.org.gt/documentos/publicaciones/guia%20convenio%20169.pdf
|title=Guía para la aplicación Judicial: Los derechos de los Pueblos Indígenas en el Convenio 169 de la OIT
|accessdate=
|last=
|first=
|authorlink=OHCHR
|coauthors=
|date=
|language=
|doi=
|archiveurl=https://web.archive.org/web/20110522082159/http://www.oacnudh.org.gt/documentos/publicaciones/guia%20convenio%20169.pdf
|archiveurl=
|archivedate=2011-05-22
|quote=
|url-status=dead
}}</ref> Во [[2000]] имало конфликт за сопственот на езерото помеѓу домородното население и американските сопственици кои сакале езерото да го направат природен резерват.<ref name="OHCHR"/>
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.prensalibre.com/pl/domingo/archivo/revistad/2006/octubre06/081006/fondo.shtml Prensa Libre article on the Laguna Brava and the land conflict between new US owners and local Mayan communities]
* [http://lagunabrava.org/ Friends of Laguna Brava] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20090420015541/http://www.lagunabrava.org/ |date=2009-04-20 }}
 
[[Категорија:Езера во Гватемала]]
70.336

уредувања