Куско (регион): Разлика помеѓу преработките

Додадени 218 бајти ,  пред 1 година
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q205057 (translate me))
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
}}
 
'''Куско''' ({{lang-qu|Qusqu suyu}}) е регион во [[Перу]]. Регионот се граничи со регионот [[Ујакали (регион)|Укајали]] на север, со регионите [[Мадре де Диос (регион)|Мадре де Диос]] и [[Пуно (регион)|Пуно]] на исток, со регионот [[Арекипа (регион)|Арекипа]] на југ и со регионите [[Апуримак (регион)|Апуримак]], [[Ајакучо (регион)|Ајакучо]] и [[Хунин (регион)|Хунин]] на запад. Главен град на регионоѕ е [[Куско]], главниот град на [[Империјата на Инките]].<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://www.regioncusco.gob.pe/2.0/ |title=Official page (in Spanish)] |accessdate=2011-08-01 |archive-date=2011-08-08 |archive-url=https://web.archive.org/web/20110808021715/http://www.regioncusco.gob.pe/2.0/ |url-status=dead }}</ref>
 
==Административна поделба==
34.492

уредувања