Разлика помеѓу преработките на „Круша (планина)“

Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
}}
 
'''Круша Планина''', или ''Круша'' (на [[грчки]]: Κρούσια όρη, Крусија ори или Δύσωρο, Дисоро) е ниска планина во [[Егејска Македонија]].<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://www.airphotos.gr/photo/383.jpg] |title=архивска копија |accessdate=2012-02-05 |archive-date=2016-03-04 |archive-url=https://web.archive.org/web/20160304195827/http://www.airphotos.gr/photo/383.jpg |url-status=dead }}</ref> Планината е разположена во централниот дел на [[Егејска Македонија]] и низ неа минува границата меѓу општината [[Кукуш]] (на запад), општината [[Синтика (општина)|Синтика]] (на североисток) и општината [[Долна Џумаја]] на исток. Највисокиот врв на Круша со 1.179 м.
 
== Наводи ==
29.743

уредувања