Разлика помеѓу преработките на „Крал на Рим“

Додадени 136 бајти ,  пред 3 месеци
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: петиот → петтиот)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
Сите [[крал]]еви, со исклучок на [[Ромул]], кој функцијата ја добил со самото основање на градот, биле избрани од страна на народот за да служат доживотно, а ниту еден до престолот не дошол со вооружена сила. Иако кај првите четири [[монарх|монарси]] немало принцип на наследство, со петтиот крал, [[Луциј Тарквиниј Приск|Тарквиниј Приск]], кралското наследство се востановило според женскиот дел на семејството на починатиот крал. Поради тоа, древните историчари тврделе дека кралот бил избиран врз основа на неговите доблести, а не поради потеклото.
 
== Попис на Римските кралеви <ref>[http://www.statemaster.com/encyclopedia/Kings-of-Rome Kings of Rome, NationMaster.com] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20090606020850/http://www.statemaster.com/encyclopedia/Kings-of-Rome |date=2009-06-06 }} [[англиски јазик|анг.]]</ref> ==
 
Имало седум традиционални Кралеви на Рим, пред основањето на [[Римска република|Римската Република]]. Според записите на [[Тит Ливиј]] тие кралеви биле:
29.743

уредувања