Козлуќој (Драмско): Разлика помеѓу преработките

Rescuing 3 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Демографија: Исправка на параметар, replaced: том= → дел=)
(Rescuing 3 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
|website =
}}
'''Козлуќој ''' ({{lang-el|Πλατανιά, Платанија}})<ref>[http://pandektis.ekt.gr/pandektis/handle/10442/170590 Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Καραγκιόζ Κιόι -- Περίβλεπτον]</ref><ref name="грчки имиња">[{{Наведена мрежна страница |url=http://archive.is/20120630054156/www.freewebs.com/onoma/met.htm#selection-11969.0-11969.9 |title=Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971] |accessdate=2012-06-30 |archive-date=2012-06-30 |archive-url=https://archive.is/20120630054156/www.freewebs.com/onoma/met.htm |url-status=live }}</ref> — село во [[Бук (општина)|Општина Бук]] во [[Драма (округ)|Драмски округ]], [[Егејска Македонија]], денес во областа [[Источна Македонија и Тракија]], [[Грција]].
 
== Географија и местоположба ==
По крајот на [[Балканските војни]], селото било вклучено во составот на [[Грција]]. По потпишувањето на [[Лозански договор|Лозанскиот договор]] во [[1923]] година помеѓу [[Република Турција]] и [[Република Грција]], во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија додека муслиманското население ги напуштило своите домови.
 
Во [[1927]] година, селото било прекрстено во Платанија.<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://archive.is/20120630054156/www.freewebs.com/onoma/met.htm |title=Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971] |accessdate=2012-06-30 |archive-date=2012-06-30 |archive-url=https://archive.is/20120630054156/www.freewebs.com/onoma/met.htm |url-status=live }}</ref>
 
== Демографија ==
 
До [[1928]] година во селото биле населени 945 бегалци од [[Турција]].<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://archive.is/20120630054150/www.freewebs.com/onoma/eap.htm |title=Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928] |accessdate=2012-06-30 |archive-date=2012-06-30 |archive-url=https://archive.is/20120630054150/www.freewebs.com/onoma/eap.htm |url-status=live }}</ref> Во [[1928]] година селото броело 945 жители, додека во [[1940]] година селото броело 1229 жители. Селото во пописот од [[1951]] година броело 1108 жители, на пописот од [[1961]] година, во селото живееле 923 жители, во [[1971]] година имало 530 жители, во [[1981]] година имало 393 жители, додека во [[1991]] година имало 498 жители<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|дел= II |глава= |страници=36}}</ref>. Денеска, населението на селото е 464 жители според пописот од [[2011]] година.
 
{{Пописи-ЕМ|1229|1108|923|530|393|498|/|464}}
33.312

уредувања