Разлика помеѓу преработките на „Ким Брајтбург“

Додадени 256 бајти ,  пред 3 месеци
Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
(Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
'''Ким Александрович Брајтбург''' е руски композитор, пејач, клавијатурист и автор на повеќе од 600 песни. Има 5 уметнички рок композиции и 7 мјузикли. Брајтбург се прославил како основач на советската прогресивна рок група Дијалог (1978–1991), во подоцнежните години станал успешен мејнстрим претприемач, меѓу неговите најпознати проекти се популарните реални шоуа за таленти „Народен уметник“, <ref>[http://www.breitburg.ru/press/2005/kak_stat_narodnym_artistom/ How the Become People's Artists. Omsk, ''Novoe Obozrenye'', February 2005]</ref> „Тајната на успехот“ и „Битката на хоровите“. <ref name="kt">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.kino-teatr.ru/kino/composer/ros/37392/bio/|title=Ким Александрович Брейтбург|publisher=Kino-Teatr|accessdate=16 May 2015}}</ref> <ref>[http://casanova-musical.ru/index.php/authors/kim-breitburg Kim Breitburg story] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20150814014223/http://casanova-musical.ru/index.php/authors/kim-breitburg |date=2015-08-14 }} at the Casanova (musical) site</ref>
 
== Наводи ==
== Надворешни врски ==
 
* [http://dialogrock.far.ru/kim.php Ким Брајтбург] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20190424145629/http://dialogrock.far.ru/kim.php |date=2019-04-24 }} . Биографија на фронтменот на бендот на неофицијалното место на Дијалог.
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Брајтбург, Ким}}
29.743

уредувања