Разлика помеѓу преработките на „Капсохор (Берско)“

Додадени 179 бајти ,  пред 2 месеци
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎Географија и местоположба: Исправка на параметар, replaced: том= → дел=)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
Како и сите околни села што влегуваат во областа Урумлак, така и ова село било населено со грчко население.<ref name="НМЕМ" />
 
По [[Прва светска војна|Првата светска војна]], во 1922 година во селото биле населени грчки бегалци. ВО 1928 година, Капсохор претставувала мешана населба со 1 бегалско семејство со вкупно 4 жители.<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://archive.is/20120630054150/www.freewebs.com/onoma/eap.htm |title=Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928] |accessdate=2012-06-30 |archive-date=2012-06-30 |archive-url=https://archive.is/20120630054150/www.freewebs.com/onoma/eap.htm |url-status=live }}</ref>
 
== Стопанство ==
29.743

уредувања