Како овие лекари се сакаат еден со друг!: Разлика помеѓу преработките

Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
(Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
 
== Содржина ==
Шо воведува спор помеѓу Сер Вилијам Вотсон Чејн и Сер Алмрот Рајт. Чејн и Рајт се портретирани како се потсмеваат на мислењата на едни со други. Тој заклучува дека кога лекарот не се согласува, никој не е повреден, но „кога лекарите ќе се согласат, ние сме лице в лице со заговор на претенциозно незнаење со таа сомрдна страна на синдикализмот, која е принудена од заедничката потреба да се бори за својата егзистенција дури и до точка на кажување: „Ти ќе умреш пред да умрам од глад“.<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://wikilivres.ca/wiki/How_These_Doctors_Love_One_Another! |title=How These Doctors Love One Another!] |accessdate=2021-07-01 |archive-date=2017-03-14 |archive-url=https://web.archive.org/web/20170314133816/http://www.wikilivres.ca/wiki/How_These_Doctors_Love_One_Another! |url-status=dead }}</ref>
 
== Контекст ==
== Надворешни врски ==
 
* [http://wikilivres.ca/wiki/How_These_Doctors_Love_One_Another! Текст на Wikilivres на кратката претстава] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20170314133816/http://www.wikilivres.ca/wiki/How_These_Doctors_Love_One_Another! |date=2017-03-14 }}
[[Категорија:Претстави на Џорџ Бернард Шо]]
[[Категорија:Дела од 1948 година]]
51.233

уредувања