Илјада деветстотини осумдесет и четврта: Разлика помеѓу преработките

Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (Мала доградба)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
* [https://www.marxists.org/makedonski/orvel/1949/1984.htm Кратки извадоци од делото на македонски јазик]
* [https://www.fakulteti.mk/news/11032019/pismoto-na-dzhordzh-orvel-vo-koe-objasnuva-zoshto-ja-napishal-1984 „Писмото на Џорџ Орвел во кое објаснува зошто ја напишал '1984'“], „Факултети“, 11.03.2019.
* [http://1984comic.com/?q=node/413 Стрип верзија од ''1984''] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20070313192548/http://1984comic.com/?q=node%2F413 |date=2007-03-13 }}
* [http://www.1984theopera.com/ ''1984:'' Опера]
* [http://www.free-book-summary.com/1984.html Целосна содржина од ''1984'']
29.743

уредувања