Играчки погон: Разлика помеѓу преработките

Додадени 159 бајти ,  пред 9 месеци
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
* [http://www.gamemiddleware.org/ GameMiddleware.org], мрежно место за софтвер за изработка на игри
* [http://www.devmaster.net/engines/ DevMaster.net „База на податоци на 3Д погони“], најпознат список на регистрирани играчки погони (според барање за „game engine“ на [[Google]])
* [http://orinetz.com/blog/viewblogentry.php?specific=E0XUY0SF5HPSS8S00OD2DCNHY „Математиката позади играчките погони“] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20090830031728/http://orinetz.com/blog/viewblogentry.php?specific=E0XUY0SF5HPSS8S00OD2DCNHY |date=2009-08-30 }}, едноставно објаснување за правење 2Д графика.
 
<!-- {{Video game engines}} -->
29.743

уредувања