Еди Меркс: Разлика помеѓу преработките

Додадени 85 бајти ,  пред 1 година
Rescuing 0 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎Додатна литература: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга (4))
(Rescuing 0 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
}}
 
'''Едуард Луј Жозеф, Барон Меркс''' (роден на {{роден на|17|јуни |1945}} во Меензел-Кизегем, [[Белгија]]<ref name="L'Equipe, Rider Database">[http://www.lequipe.fr/Cyclisme/CyclismeFicheCoureur1989.html L'Equipe, Rider database, Eddie Merckx]</ref>), познат како '''Еди Меркс''' е поранешен [[Белгија|белгиски]] професионален [[велосипедизам|велосипедист]]. Францускиот магазин ''Vélo'' го нарекол „најголемиот велосипедист којшто светот некогаш го познавал."<ref name="Vélo, France, November 2000">Vélo, France, November 2000</ref> Од американското издание ''VeloNews'' е наречен „најголемиот и најуспешен велосипедист на сите времиња“.<ref>{{Наведена мрежна страница
| title = Happy Birthday, Eddy!
| author = Velonews.com
| date = 2005-06-17
| url = http://velonews.com/article/8224
| accessdate = 2008-06-13
}}{{Мртва_врска|date=August accessdate2021 |bot=InternetArchiveBot 2008|fix-06-13attempted=yes }}</ref> Во својата кариера, Меркс победил по 5 пати на [[Тур де Франс|Трката околу Франција]] и [[Џиро д’Италија|Трката околу Италија]], еднаш на [[Вуелта а Еспања|Трката околу Шпанија]]. Тој исто така станал светски првак како аматерски и професионален возач и го урнал рекордот во трката на еден час. Победил и на сите [[Класични велосипедски трки|класични трки]], освен на [[Париз-Тур]].<ref name="Vélo, France, November 2000"/>. Тој е познат и како друмски и како велодромски велосипедист.
 
Еди Меркс бил познат како многу други познати во спортисти во другите спортови. Иако, [[Марк Шпиц]] освоил 7 златни медали на [[Летни олимписки игри - 1972|Олимписките игри во Минхен]] во 1972, а [[Мохамед Али]] бил неприкосновен на крајот од 1960-тите и 1970-тите, сепак реално, Еди Меркс е најголемиот спортист во тој период во светот.
29.743

уредувања