Димитар Башевски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 247 бајти ,  пред 2 години
Rescuing 1 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
Библчиогрсфска единица
Rescuing 1 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8
Ред 1:
'''Димитар Башевски''' — [[Македонци|македонски]] [[романописец]], [[поет]] и [[преведувач]].<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.pen.org.mk/publications/members/tekst.asp?lang=mac&id=7|title= Био-библиографски белешки за членовите -Димитар Башевски|publisher=Македонски ПЕН центар|language=македонски|accessdate=2010-09-19|archive-date=2011-03-24|archive-url=https://web.archive.org/web/20110324054021/http://www.pen.org.mk/publications/members/tekst.asp?lang=mac&id=7|url-status=dead}}</ref>
 
==Животопис==
Ред 37:
* [[Награда „13 Ноември“]]
* Лауреат на престижната награда ''„Роман на годината“'' на Утрински весник за неговото дело, романот Бунар, 2001
* [[Награда „Св. Климент Охридски“]]<ref>[https://plusinfo.mkова-се-добитниците-на-државната-награ/ ''Ова се добитниците на државната награда „Св. Климент Охридски“'']{{Мртва_врска|date=August 2021 |bot=InternetArchiveBot |fix-attempted=yes }}</ref>
 
== Наводи ==
72.322

уредувања