Денис Ричи: Разлика помеѓу преработките

Додаден 401 бајт ,  пред 11 месец
Rescuing 3 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎C и UNIX: Јазична исправка, replaced: коавтор → соавтор)
(Rescuing 3 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
=== Национален медал за технологија ===
 
1999 година Ричи и Томпсон го добиле [[Националниот медал за технологија]] за 1998 година, ''за копронаоѓањето на UNIX оперативниот систем и програмскиот јазик C кои довеле до голем напредок во хардверот, софтверот и мрежните системи што пак предизвикало голем напредок и ја стимулирале целокупната индустрија а со тоа и ја зголемиле предноста на америка во областа на информатиката во однос на останатите.''<ref>[http://www.bell-labs.com/news/1998/December/9/1.html Ричи и Томпсон ја добиваат Националниот медал за технологија] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20060327052807/http://www.bell-labs.com/news/1998/december/9/1.html |date=2006-03-27 }} {{en}}</ref>
<ref>[http://www.bell-labs.com/news/1999/April/28/1.html Ричи и Томпсон ја добија Националниот медал за технологија од претседателот Бил Клинтон] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20031011075017/http://www.bell-labs.com/news/1999/april/28/1.html |date=2003-10-11 }} {{en}}</ref>
 
=== Награда во Јапонија ===
* [http://www.linuxfocus.org/English/July1999/article79.html Interview with Dennis M. Ritchie] – By Manuel Benet (published in LinuxFocus.org in July 1999)
* [http://unix.se/Interview_with_Dennis_Ritchie Unix.se DMR interview published February 7. 2003]
* [http://www.bell-labs.com/news/1999/April/28/1.html Ritchie and Thompson Receive National Medal of Technology from President Clinton] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20031011075017/http://www.bell-labs.com/news/1999/april/28/1.html |date=2003-10-11 }}
* [http://www.itworld.com/lw-12-ritchie ''The future according to Dennis Ritchie'' – LinuxWorld.com 12/4/00]
* [http://doc.cat-v.org/inferno/4th_edition/limbo_language/limbo The Limbo Programming Language by Dennis M. Ritchie]
29.743

уредувања