Декларација: Разлика помеѓу преработките

Додадени 143 бајти ,  пред 1 година
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: креирање → создавање)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
'''Декларација''' е документ кој содржи договорен стандард или норма, но не е правно обрзувачки за државите. На конференциите на ОН, како што е Конференцијата за човекови права на ОН во Виена (1993), обично се усвојуваат две Декларации: една е составена од претставниците на државите, а другата од страна на невладините организации. Иако не се правно обврзувачки, Декларациите се многу влијателни во создавањето на политиките и активностите во односните области.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.zdruzenska.org.mk/article.asp?id=336|title=Водич во феминистичката и родовата терминологија|publisher=Здружение на граѓани Акција Здруженска, Скопје|date=2007-05-30|accessdate=2007-06-22|archive-date=2007-10-08|archive-url=https://web.archive.org/web/20071008105250/http://www.zdruzenska.org.mk/article.asp?id=336|url-status=dead}}</ref>
 
== Белешки ==
63.138

уредувања