Разлика помеѓу преработките на „Грб на Молдавија“

Додадени 245 бајти ,  пред 3 месеци
Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
(+ File:Arms of Moldova.svg)
(Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
}}
 
'''Грбот на [[Молдавија]]''' е официјалниот грб во државата. Грбот се состои од стилизиран кафеав [[орел]] кој во устата држи крст, во едната канџа има маслиново гранче [[жезло]] во другото. Според официјалниот опис, тоа го претставува латинското потекло на народот.<ref>{{mo}}[http://www.moldova.md/md/simbol/2465/ Interview with plastic artist Gheorghe Vrabie] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20080428001857/http://www.moldova.md/md/simbol/2465/ |date=2008-04-28 }}</ref> На градите на орелот се наоѓа штит на кој има приказ на златен [[бик]] со сонце помеѓу роговите. Исто така има ромбови (ушите), цвет со пет листа и месечина.
 
== Поврзано ==
== Наводи ==
{{наводи}}
* [http://www.army.gov.md/?action=show&cat=15 Министерство за одбрана на Молдавија] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20110720190124/http://www.army.gov.md/?action=show&cat=15 |date=2011-07-20 }}
 
{{Молдавија-никулец}}
29.743

уредувања