Разлика помеѓу преработките на „Еван Фурније“

Додадени 229 бајти ,  пред 5 месеци
с
с
 
==Репрезентативна кариера==
[[Податотека:EuroBasket 2017 France vs Finland 17.jpg|thumb|right|Фурније играјќи за Франција на [[Европско првенство во кошарка 2017|Евробаскетот 2017]].]]
Фурније бил избран во [[Машка кошаркарска репрезентација на Франција под 18 години|француската репрезентација под 18 години]] со која учествувал на [[Европско првенство во кошарка за играчи по 18 години| Европското првенство под 18]] во 2009 година. Франција го освоила среброто, по поразот од [[Машка кошаркарска репрезентација на Србија под 18 години|Србија]].<ref>{{Cite web|language=en
|url=http://www.fibaeurope.com/cid_KNce8jInH7Qj1EsyH5rjn2.teamID_282.compID_8aYeHlfuGF-mF5IqO8aFH1.season_2009.roundID_6637.coid_RyTKZNc3JpYvw2Lx5R21d0.articleMode_on.html
Следната година Фурние учествувал на [[Европско првенство во кошарка 2015|Евробаскетот 2015]] во [[Франција]]. Французите биле поразени од [[Машка кошаркарска репрезентација на Шпанија|Шпанија]] во полуфиналето, но сепак го освоиле бронзениот медал победувајќи ја [[Машка кошаркарска репрезентација на Србија|Србија]] во натпреварот за третото место.
 
Фурније настапувал и на [[Светско првенство во кошарка 2019|Светско првенство 2019]], на кое Франција ги победила САД во четвртфиналето (со 22 поени на Фурније), пред да загубат во полуфиналето од [[Машка кошаркарска репрезентација на Аргентина|Аргентина]]. Франција го освоила третото место победувајќи ја [[Машка кошаркарска репрезентација на Австралија|Австралија]] во натпреварот за третото место. По завршувањето на првенството, Фурније бил избран во идеалната петорка на турнирот.
 
== Наводи ==