Еван Фурније: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3.193 бајти ,  пред 11 месец
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
Во јули 2011 година, тој играл за Франција на [[Европско првенство во кошарка за играчи под 20 години|Европско првенство под 20 години]] во Шпанија. Французите претрпеле само еден пораз на во ова натпреварување, со 66-77 од Италија во полуфиналето, во кое Фурније уфрлил 19 поени со шут од игра 7 од 22, вклучувајќи и 1 од 7 за три поени;<ref>{{Cite web|language=en|url= http://www.fibaeurope.com/cid_KNce8jInH7Qj1EsyH5rjn2.gameID_8243-63-A-1.compID_UIfgjyQcGqk-fPlnl66Tj0.season_2011.roundID_8166.teamID_307.html|title=U20 European Championship Men » 2011 » DIVISION A » Game » France 66-77 Italy|website=fibaeurope.com}}</ref> Фурније на крајот го освоил бронзениот медал откако французите ја победиле Русија. Турнирот го завршил со просек од 16,9 поени.<ref>{{Cite web|language=en|url=http://u20men.fibaeurope.com/en/cid_FW2Ym8GSJEAe2vpbWdQMR0.teamID_282.compID_UIfgjyQcGqk-fPlnl66Tj0.season_2011.roundID_8166.playerID_62266.html|title=Statistiques à l'Euro U20 2011|website=fibaeurope.com}}</ref> и овде како и две години порано бил избран во најдобрата петорка на натпреварувањето заедно со најкорисниот играч шпанецот [[Никола Миротиќ]], италијанецот [[Алесандро Џентиле]], турчинот [[Фуркан Алдемир]] и црногорецот [[Бојан Дубљевиќ]].<ref>{{Cite web|language=en|url=http://u20men.fibaeurope.com/en/coid_e6ae3P12HGcnr-ChPqaeU0.articleMode_on.html|title=MVP Mirotić leads All Tournament team|date=24 juillet 2011}}</ref>
 
Во јуни 2013 година, тој бил избран од селекторот на [[Машка кошаркарска репрезентација на Франција|сениорската репрезентација на Франција]] [[Венсан Коле]] во списокот од 17 играчи кои најверојатно требало да учествуваат на [[Европско првенство во кошарка 2013|Европското првенство 2013]], но отпаднал од конечниот состав.<ref>{{Cite web|url=http://www.basketusa.com/news/178678/equipe-de-france-kim-tillie-leo-westermann-et-evan-fournier-niront-pas-a-leuro/|title=Equipe de France : Kim Tillie, Léo Westermann et Evan Fournier n’iront pas à l’Euro|éditor=Basket USA|date=11 august 2013|author=Dimitri Kucharczyk}}</ref>
 
Сепак околу година дена подоцна, на 16 мај 2014 година, тој бил вклучен во списокот од дваесет и четири играчи избрани за учество на [[Светско првенство во кошарка 2014|Светското првенство 2014]] во [[Шпанија]].<ref>{{Cite web
|url=http://www.basketusa.com/news/222856/equipe-de-france-une-liste-des-24-sans-tony-parker/
|title=Équipe de France : une liste des 24 sans Tony Parker
|author=Arnaud Gelb
|date=16 may 2014
|website=basketusa.com
}}</ref> Фурније одиграл 9 натпревари на првенството просечно бележејќи 6,9 поени, 1,2 скокови и 1,3 асистенции.
 
Следната година Фурние учествувал на [[Европско првенство во кошарка 2015|Евробаскетот 2015]] во [[Франција]]. Французите биле поразени од [[Машка кошаркарска репрезентација на Шпанија|Шпанија]] во полуфиналето, но сепак го освоиле бронзениот медал победувајќи ја [[Машка кошаркарска репрезентација на Србија|Србија]] во натпреварот за третото место.
 
Фурније настапувал и на [[Светско првенство во кошарка 2019|Светско првенство 2019]], на кое Франција ги победила САД во четвртфиналето (со 22 поени на Фурније), пред да загубат во полуфиналето од [[Машка кошаркарска репрезентација на Аргентина|Аргентина]]. Франција го освоила третото место победувајќи ја [[Машка кошаркарска репрезентација на Австралија|Австралија]] во натпреварот за третото место. По завршувањето на првенството, Фурније бил избран во идеалната петорка на турнирот.
 
== Наводи ==