Голема унгарска рамнина: Разлика помеѓу преработките

Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎Геномска анализа на праисториските популации: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание)
(Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
[[Податотека:Traktor, szántás, Alföld.jpg|мини|500пкс|Големата унгарска рамнина]]
'''Големата унгарска рамнина''', позната и како '''Алфелд''' или '''Голем Алфелд''' ({{lang-hu|Alföld}} или {{lang-hu|Nagy Alföld}}) — рамнина која зазема голем дел од [[Унгарија]].<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://lazarus.elte.hu/~guszlev/tajnev/pdf/gg_studia.pdf|title=Hungarian geographical names in English language publications|author=Gábor Gercsák|year=2002|work=Studia Cartologica|publisher=[[Eötvös Loránd University]]|accessdate=30 April 2011|archive-date=2012-03-20|archive-url=https://web.archive.org/web/20120320073035/http://lazarus.elte.hu/~guszlev/tajnev/pdf/gg_studia.pdf|url-status=dead}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://lazarus.elte.hu/~guszlev/tajnev/pdf/gg_magyar_tajn_ang_ford.pdf|title=Magyar tájnevek angol fordítása|author=Gábor Gercsák|year=2005|work=Fasciculi Linguistici / Series Lexicographica|publisher=[[Eötvös Loránd University]]|language=hu|accessdate=30 April 2011|archive-date=2012-03-20|archive-url=https://web.archive.org/web/20120320073046/http://lazarus.elte.hu/~guszlev/tajnev/pdf/gg_magyar_tajn_ang_ford.pdf|url-status=dead}}</ref> Тоа е најголемиот дел од [[Панонска Низина|Панонската Низина]].
 
== Граници ==
29.743

уредувања