Влад Цепеш: Разлика помеѓу преработките

Додадени 293 бајти ,  пред 1 година
Rescuing 3 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Методи на погубување: Јазична исправка, replaced: оени затвореници → оени заробеници)
(Rescuing 3 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
== Надворешни врски ==
{{рв|Vlad Ţepeş}}
* [http://www.spirit.ro/index.php?option=content&task=view&id=33&Itemid= Политиките на Дракула] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20080312201536/http://www.spirit.ro/index.php?option=content&task=view&id=33&Itemid= |date=2008-03-12 }}
* [http://www.draculas.info/vlad_iii_dracula/ Влад Цепеш — Дракула, помеѓу хеорој и вампир]
* [http://www.spiritualislibrae.com/vlad-tepes-the-historical-dracula/ Влад Цепеш, историски Дракула]
* [http://www.royalty.nu/Europe/Balkan/Dracula.html Влад III Дракула]
* [httphttps://web.archive.org/web/19981207033207/http://members.aol.com/johnfranc/drac05.htm Биографија на Влад III]
* [http://www.cus.cam.ac.uk/~jrh11/DracParNEW.doc ''Приказната за Дракула''] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20080409140841/http://www.cus.cam.ac.uk/~jrh11/DracParNEW.doc |date=2008-04-09 }} - руски ракопис од 1490 со превод на англиски (документ)
* [http://altreligion.about.com/library/weekly/aa102203a.htm Вистинскиот живот на Дракула]
* [http://www.imdb.com/title/tt0240793/ Dark Prince: Вистинската приказна за Дракула (2000) (ТВ)]
34.473

уредувања