Витомил Зупан: Разлика помеѓу преработките

Додадени 386 бајти ,  пред 11 месец
Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Австро-Унгарија → Австроунгарија)
(Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
==Животопис==
Неговиот татко бил убиен во [[Првата светска војна]] во 1916 година. Гимназија завршил во [[Љубљана]], а потоа се запишал на Техничкиот факултет во Љубљана. Тој ги заврши градежните студии дури во 1959 година.
Витомил живеел во боемски живот. Многу патувал, работел на англиски брод, како дрвосечач, ски инструктор во [[Босна]], како боксер, бојаџија во [[Франција]] и инсталатор на громобрани<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=https://sigledal.org/geslo/Vitomil_Zupan/ |title=Vitomil_Zupan] |accessdate=2020-03-28 |archive-date=2020-03-27 |archive-url=https://web.archive.org/web/20200327203622/https://sigledal.org/geslo/Vitomil_Zupan |url-status=dead }}</ref>.
 
Во неговата родна земја, тој бил поврзан со левичарски студентски организации, а бил и член на соколите. На почетокот на [[Втората светска војна]] се вклучил во ослободителниот фронт на [[Словенија]]. По неговото апсење, Италијанците го испраќаат во логоро во 1942 година, подоцна избега и се придружија на [[партизани]]те<ref>[https://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi882272/ biografija]</ref>.
* [http://slo.slohost.net/cgi-bin/stran.pl?id=6&izris=izpisiNovico&st_pod=23&jezik=slo&templ=1/ Vitomil Zupan: Stvar Jurija Trajbasa; absolventi MB PEF]
* [http://www.dlib.si/v2/Details.aspx?URN=URN:NBN:SI:DOC-5VAFVRSD Polnočno vino, Marijan Zlobec]
* [http://www.ff.uni-lj.si/hp/dnsk/a.exe?name=dn_a&expression=oa%3AVitomil%20Zupan Diplomske naloge na temo Vitomil Zupan] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20040305141427/http://www.ff.uni-lj.si/hp/dnsk/a.exe?name=dn_a&expression=oa%3AVitomil%20Zupan |date=2004-03-05 }}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Зупан, Витомил}}
29.743

уредувања