Викикниги: Разлика помеѓу преработките

Додадени 130 бајти ,  пред 1 година
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
'''Викикниги''' ({{lang-en|Wikibooks}}) — [[вики]] на [[Фондација Викимедија|Фондацијата Викимедија]] кое опфаќа [[слободна содржина|слободни]] учебници и прибележани текстови кои секој може да ги уредува.
 
Во септември 2015 г. е проценето дека Викикниги има 2.102.708 поединечни посетители.<ref>[http://siteanalytics.compete.com/wikibooks.org/ "Site Profile for wikibooks.org"] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20100608021108/http://siteanalytics.compete.com/wikibooks.org/ |date=2010-06-08 }}, {{конс|8 ноември 2015}}</ref> Проектот постои на многу јазични верзии, меѓу кои и на [[македонски јазик|македонски]].
 
== Историја ==
63.138

уредувања