Вестминстерски мост: Разлика помеѓу преработките

Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
'''Вестминстерскиот мост''' ([[англиски]]: ''Westminster Bridge'') е [[мост]] кој се наоѓа во [[Лондон]], на реката [[Темза]], спојувајќи ги [[Вестминстер]] и [[Ламбет]].
 
Денешниот мост бил изграден во [[1862]] година на местото на друг дрвен мост кој датирал од [[1750]] година<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://www.touruk.co.uk/london_bridges/westminster_bridge1.htm |title=архивска копија |accessdate=2010-08-29 |archive-date=2010-05-28 |archive-url=https://web.archive.org/web/20100528160646/http://www.touruk.co.uk/london_bridges/westminster_bridge1.htm |url-status=dead }}</ref>. Вестминстерскиот мост е еден од најстарите мостови во [[Лондон]]. Неговата должина изнсува 252 метри, а е широк 25,5 метри.
 
Во непосредна близина на мостот се наоѓа [[Вестминстерска палата|Вестминстерската палата]].
29.743

уредувања