Вебер (единица): Разлика помеѓу преработките

Додадени 139 бајти ,  пред 9 месеци
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
}}
 
Веберот може да се дефинира во однос на [[Фарадеев закон за индукција|Фарадеевиот закон]], кој го утврдува односот помеѓу промената на [[магнетен тек|магнетниот тек]] (флукс) низ затворен круг и [[електрично поле|електричното поле]] околу кругот. Промената на текот од еден вебер индуцира [[напон]] ([[електромоторна сила]]) од еден [[волт]] во [[секунда]].<ref>[http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/mk-leksikon/вебер „вебер“] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20131217061800/http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/mk-leksikon/вебер |date=2013-12-17 }} - Лексикон на македонскиот јазик, он.нет</ref>
 
Официјално,
29.743

уредувања