Вацлав Хавел: Разлика помеѓу преработките

Додадени 86 бајти ,  пред 1 година
Rescuing 0 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8
(→‎Надворешни врски: ситна поправка)
(Rescuing 0 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8)
|term_end1 = 20 јули 1992
}}
'''Вацлав Хавел''' (роден на {{роден на|5|октомври|1936}} во {{роден во|Прага|}} - {{починал на|18|декември|2011}}<ref>[http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=89621062&lId=1 Почина поранешниот чешки претседател Вацлав Хавел]{{Мртва_врска|date=August 2021 |bot=InternetArchiveBot |fix-attempted=yes }}, ''МИА'', 18 декември 2011</ref>) — чешки [[драматург]], [[есеист]], [[дисидент]] и [[политичар]]. Тој служел како десетти и последен претседател на [[Чехословачка]] (1989-92) и прв претседател на [[Чешка Република|Чешката Република]] (1993-2003). Има напишано над дваесет претстави и бројни документарни дела, преведувани низ целиот свет. Има добиено бројни награди и признанија и е изгласан за еден од стоте врвни светски интелектуалци во глобалната анкета на магазинот Проспект во 2005 г.<ref>{{Наведена мрежна страница |url= http://www.prospectmagazine.co.uk/prospect-100-intellectuals/ |title= Prospect Intellectuals: The 2005 List |author= |date= |work= |publisher= |accessdate=6 април 2010}}</ref> Тој бил еден од основачките потписници на Прашката декларација за европската совест и комунизмот<ref>{{Наведена мрежна страница |url= http://www.praguedeclaration.org/ |title= Prague Declaration - Declaration Text |author= |date= 3 June 2008 |work= |publisher= |accessdate=28 јануари 2010}}</ref>.
 
== Наводи ==
29.743

уредувања