Вакенски фестивал: Разлика помеѓу преработките

Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
[[Податотека:Festivalgelände - 2017215225222 2017-08-03 Wacken - Sven - 1D X MK II - 1539 - B70I9471.jpg|250п|мини|десно|Запален череп како симбил на фестивалот]]
'''Вакенски фестивал''' ([[германски]]: ''Wacken Open Air'') е [[музички фестивал]] на музичкиот правец [[Хеви метал музика|хеви метал]], кој за првпат се одржал во 1990 година, а оттогаш се одржува секоја година во првиот викенд на август во [[Вакен]], [[Шлезвиг-Холштајн]]. На фестивалот се застапени речиси сите видови на [[хард-рок]] и [[Хеви метал музика|метал]].<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://disctopia.de/live-and-ontour/metal-festivals-in-deutschland-osterreich-schweiz/ |title=''Metal-Festival-Landkarte'' – Disctopia Metal Webzine] |accessdate=2019-05-11 |archive-date=2016-08-12 |archive-url=https://web.archive.org/web/20160812194110/http://disctopia.de/live-and-ontour/metal-festivals-in-deutschland-osterreich-schweiz/ |url-status=dead }}</ref> Фестивалот денес е еден од најголемите фестивали на хеви метал во светот, како и еден од најголемите фестивали на отворено во [[Германија]]. Во периодот 2011-2018, бројот на учесници бил околу 85.000 луѓе, од кои 75.000 посетители со платени влезници. Во 2018 година фестивалот се одржал од 2-4 август. Во 2019 година, фестивалот е планирано да се одржи од 1-3 август.
 
== Надворешни врски ==
50.767

уредувања