Бук (општина): Разлика помеѓу преработките

Додаден 211 бајт ,  пред 1 година
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (Јазична исправка, replaced: й → ј)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
== Населени места ==
Општината Бук е создадена на 1 јануари 2011 г. по законот „Каликратис“<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://www.kedke.gr/uploads/N38522010_KALLIKRATIS_FEKA87_07062010.pdf |title=Ν. 3852/10 |accessdate=2010-07-05 |archive-date=2010-07-05 |archive-url=https://web.archive.org/web/20100705024807/http://www.kedke.gr/uploads/N38522010_KALLIKRATIS_FEKA87_07062010.pdf Ν.|url-status=dead 3852/10]}}</ref> со спојување на две стари општини: Бук (Паранести) и Нусретли (Никифорос).
 
=== Општинска единица Бук ===
29.743

уредувања