Благој Јанков - Мучето: Разлика помеѓу преработките

Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
Нема опис на уредувањето
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
Исто така активно учествувал во подготовките за формирање на партиски организации за [[Радовиш]], [[Берово]] и [[Валандово]]. Бугарската фашистичка полиција ја открила неговата работа. Како илегалец најмногу се движел во [[Штип]] и неговата околина. Направил партиска база во селото [[Долани]], во својство на член на Обласниот комитет на [[КПЈ]]. Во една провала, полицијата извршила напад. Тогаш со Благоја бил и [[Славчо Стојменски]], кој во престрелката со полицијата бил убиен, додека Благоја, ранет, успеал да се извлече. Во многу тешки услови ја продолжил револуционерната работа. Бугарскиот воен суд го осудил на смрт во отсуство и издал потерница со награда за него.<ref name="херои"/>
 
Во јуни [[1944]] година бугарскиот окупатор го открил неговото скривалиште, во домот на Спиро Захов во [[Струмица]]. Настанала нерамноправна борба на градските улици, во која Благоја херојски загинува.<ref>[http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=7159956297&id=9&prilog=0&setIzdanie=21738 Реновирана спомен-куќата на Благој Мучето] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20110928044904/http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=7159956297&id=9&prilog=0&setIzdanie=21738 |date=2011-09-28 }}, „Нова Македонија“.</ref>
 
За народен херој на Југославија од Македонија е прогласен на 11 октомври 1951 година.<ref name="херои"/>
29.743

уредувања