Разлика помеѓу преработките на „Бик“

Додадени 163 бајти ,  пред 5 месеци
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
(Поправени печатни грешки)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
=== Однесување ===
Честа, широко распространета заблуда е дека црвената боја ги иритира биковите. Всушност, како и повеќето цицачи, добиток е слеп за црвено-зелената боја.<ref>{{Наведена мрежна страница|title=Longhorn_Information – handling|url=http://www.itla.net/index.cfm?sec=Longhorn_Information&con=handling|publisher=ITLA|accessdate=2010-03-28|archive-date=2010-05-11|archive-url=https://web.archive.org/web/20100511090201/http://www.itla.net/index.cfm?sec=Longhorn_Information&con=handling|url-status=dead}}</ref> Во бикоборство, бикот го предизвикуваат движењата на [[Тореадор|матадор]], а не бојата на кожата со која тој го предизвикува.
 
== Значење во човечката култура ==
29.743

уредувања