Разлика помеѓу преработките на „Трка околу Фландрија 2015“

с
Исправка на назив, replaced: ка турнеја UCI → ка турнеја на UCI (6)
с (Исправка на назив, replaced: ка турнеја UCI → ка турнеја на UCI (6))
{{Инфокутија Велосипедски тркачки извештај
| name = Трка околу Фландрија 2015
| series = [[Светска турнеја на UCI 2015]]
| race_no = 8
| season_no = 28
}}
 
'''Трка околу Фландрија 2015''' — 99. издание на [[Велосипедизам|велосипедската]] [[Класични велосипедски трки|класична]] трка [[Трка околу Фландрија]]. Се одржала на 5 април и била осма трка во сезоната на [[Светска турнеја на UCI 2015|Светската турнеја]].<ref name="2015Schedule">{{нмс|url=http://www.cyclingnews.com/news/uci-confirm-worldtour-calendar-2015|title=UCI го потврди календарот на Светската турнеја 2015|accessdate=4 јануари 2015|work=Cycling News}}</ref><ref name="Calendar">{{нмс|url= http://www.uci.ch/road/calendar/detail#date=20150401&view=list&categ=257&country=0&classc=0|title=Календар на UCI за 2015|accessdate=4 јануари 2015|work=[[Меѓународен велосипедистички сојуз]]}}</ref> Трката е еден од класиците на калдрма и е втор од [[Велосипедски монументи|велосипедските монументи]] во календарот за 2015 година.<ref>{{наведени вести|title=Ричи Порт од Тим Скај се одржа пред Алехандро Валверде за победа на Волта а Каталуња|url=http://www.theguardian.com/sport/2015/mar/29/richie-porte-wins-volta-a-catalunya-team-sky |accessdate=31 март 2015|work=The Guardian|date=29 март 2015}}</ref> [[Трка околу Фландрија 2014|Првакот од 2014 година]] бил [[Фабијан Канчелара]]; тој не ја бранел титулата по напукнувањето на две ребра при пад на [[Е3 Харелбеке 2015|Е3 Харелбеке]].<ref>{{наведени вести |last1=Кларк|first1=Стјуарт|title=Канчелара надвор од класиците по падот на Е3 Харелбеке|url=http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/fabian-cancellara-crashes-out-of-e3-harelbeke-164108|accessdate=31 март 2015|work=Cycling Weekly|date=27 март 2015}}</ref>
 
Трката била освоена од [[Александер Кристоф]] во спринт пред [[Ники Терпстра]], додека [[Грег ван Авермет]] завршил на третото место.
== Екипи ==
 
Бидејќи Трката околу Фландрија е дел од [[Светска турнеја на UCI|Светската турнеја]], сите 17 [[Светска турнеја на UCI|UCI World Tour]] екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. Организаторите на трката, исто така, дале осум специјални покани на професионалните континентални екипи. Групата била составена од 25 екипи.<ref>{{наведени вести|last1=Виндзор|first1=Ричард|title=Трката околу Фландрија 2015 ги откри специјалните покани|url=http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/tour-flanders-2015-wildcard-teams-revealed-157290|accessdate=31 март 2015|work=Cycling Weekly|date=12 февруари 2015}}</ref>
 
Екипи во Светската турнеја биле:
!Екипа
!Време
!Бодови за<br>[[Светска турнеја на UCI 2015|Светската турнеја]]
|-
| 1
* {{официјална|http://www.rvv.be/}}
 
{{Светска турнеја на UCI 2015}}
{{Трка околу Фландрија}}