Разлика помеѓу преработките на „Јаша Зитерлин“

Додадени 5 бајти ,  пред 3 месеци
с
Исправка на назив, replaced: ка турнеја UCI → ка турнеја на UCI
Ознака: Изворно уредување 2017
с (Исправка на назив, replaced: ка турнеја UCI → ка турнеја на UCI)
 
}}
 
'''Јаша Зитерлин''' ({{lang-de|Jasha Sütterlin}}; р. {{роден|4|ноември|1992}} во [[Фрајбург во Брајсгау]]) — [[Германија|германски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја на UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|MOV}}.<ref>{{нмс|url= http://www.movistarteam.com/news/2013-9-11/young-talent-sutterlin-joins-movistar-team|date=11 септември 2013|accessdate=16 јануари 2014|title=Младиот талент Зитерлин во Мувистар}}</ref><ref>{{наведени вести|url= https://www.telefonica.com/en/web/press-office/-/movistar-team-launches-2019-season-with-highest-hopes|title=Movistar Team launches 2019 season with highest hopes|work=Telefónica|publisher=Telefónica, S.A.|date=18 декември 2018|accessdate=3 јануари 2019}}</ref>
 
Бил именуван во почетниот состав за [[Џиро д’Италија 2016]].<ref name="2016Giro">{{нмс|url=http://www.procyclingstats.com/race/Giro_Italia_2016_Startlist |title=99th Giro d'Italia Startlist|accessdate=6 мај 2016|work=Pro Cycling Stats}}</ref> Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за [[Тур де Франс 2017]].<ref name="2017TDF">{{нмс|url=http://www.procyclingstats.com/race/Tour_de_France_2017_Startlist|title=2017: 104th Tour de France: Start List |accessdate=28 јуни 2017|work=Pro Cycling Stats}}</ref>
 
{{Возачи во Тим ДСМ}}
 
{{Германија-велосипедист-никулец}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Зитерлин, Јаша}}
[[Категорија:Германски велосипедисти]]
[[Категорија:Германски прваци во велосипедизам]]
 
{{Германија-велосипедист-никулец}}