Аголно забрзување: Разлика помеѓу преработките

Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
(→‎Равенки на движење: Јазично подобрување, replaced: ротационо → вртежно)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
{{Класична механика}}
 
'''Аголно забрзување''' - стапка на промена на [[аголна брзина|аголната брзина]]. Во [[Меѓународен систем на мерни единици|Меѓународниот систем на мерни единици]] (SI единици), аголното забрзување се мери во радијани во секунда на квадрат (рад/с{{sup|2}}), и обично се означува со грчката буква алфа (α).<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://theory.uwinnipeg.ca/physics/circ/node3.html |title=Angular Velocity and Acceleration |publisher=Theory.uwinnipeg.ca |date= |accessdate= |archive-date=2012-02-22 |archive-url=https://web.archive.org/web/20120222015414/http://theory.uwinnipeg.ca/physics/circ/node3.html |url-status=dead }}</ref>
 
==Математичка дефиниција==
50.168

уредувања