Љубисав Иванов - Ѕинго: Разлика помеѓу преработките

Rescuing 0 sources and tagging 2 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(Rescuing 0 sources and tagging 2 as dead.) #IABot (v2.0.8)
'''Љубисав Иванов - Ѕинго''' ([[Трновац]], {{роден во|Кратовско}}, {{роден на|8|ноември|1936}} — {{починал во|Кратово}}, {{починал на|17|ноември|2020}}) — македонски стопанственик, спортски работник и политичар, претседател на [[Социјалистичка партија на Македонија|Социјалистичката партија на Македонија]] и пратеник во [[Собрание на Македонија|Собранието на Македонија]]. Бил пратеник во Собранието на Македонија во сите пратенички состави од осамостојувањето на Република Македонија до 2011 година.<ref>[http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=11D13B4DC691B343B46E4604954359A1 „Ѕинго и Тито - вечни пратеници“]{{Мртва_врска|date=August 2021 |bot=InternetArchiveBot |fix-attempted=yes }}, Дневник</ref>
 
== Животопис ==
Завршил [[Рударско-геолошки факултет]] и повеќе од 40 години бил генерален директор на [[Рударско-геолошки комбинат „Силекс“ - Кратово|Рударско-геолошкиот комбинат „Силекс“ - Кратово]].
 
За претседател на [[СПМ]] бил избран на Вториот конгрес на СПМ кој се одржал во јули [[1995]] година и бил реизбран на Третиот, Четвртиот, Петтиот и Шестиот конгрес на СПМ.<ref>[http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=EBCC5F6E9F5DB04C8DF94941C4F45285 „Љубисав Иванов реизбран за водач на социјалистите по третпат“]{{Мртва_врска|date=August 2021 |bot=InternetArchiveBot |fix-attempted=yes }}</ref>
 
Тој бил првиот претседател на [[Фудбалска Федерација на Македонија|Фудбалската Федерација на Македонија]] по осамостојувањето на [[Македонија]] и на должноста бил во периодот од 1993 до 1996 година.
63.138

уредувања