Разлика помеѓу преработките на „Јован Ѓелев“

Додадени 86 бајти ,  пред 2 месеци
Rescuing 0 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎Наводи: Додадена категорија using AWB)
(Rescuing 0 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
На неколку-месечна возраст останува без мајка, а грижата за негово одгледување ја преземаат неговите две постари сестри. Учествува на Илинденското востание. Бил очевидец на [[Битката во Ресава|борбата]] што на [[13 јули]] [[1905]] година се водела помеѓу четата на војводата [[Добри Даскалов]] и голема турска војска предводена од [[кајмакам]]от на Кавадарци Шефки Аки-бег.
 
Уште во почетокот на вооружената борба против фашистичкиот окупатор Поп Шаќо застанал на страната на HOB. Во [[1943]] година поради тоа бил фатен од страна на контрачетата на [[Атанас Калчев]] и бил безмилосно тепан и измачуван за да ги каже неговите врски со партизаните. Откако бил пуштен на слобода, се приклучил на борците на [[Втора македонска бригада|Втората македонска бригада]], каде бил назначен за бригаден свештеник.<ref>[http://kavadarci.gov.mk/public/wp-content/uploads/Vesnik-br.110.pdf Петре Камчевски, „60 години од смртта на илинденецот и делегат на АСНОМ - Јован Ѓелов Поп Шаќо“]{{Мртва_врска|date=August 2021 |bot=InternetArchiveBot |fix-attempted=yes }}, „Кав’даречки весник“, број 110, 2 мај 2014, 7 стр.</ref>
 
Во август [[1944]] година Јован Ѓелев е избран за делегат на Првото заседание на [[АСНОМ]], а на Второто заседание на АСНОМ, одржано од [[28 декември|28]] до [[30 декември]] [[1944]] година е избран за член на [[Президиумот на АСНОМ]].<ref>[http://www.slvesnik.com.mk/Issues/0B06AFA2DCBB4B42B443C52DC94D844E.pdf Службен весник на федералната единица Македонија во Демократска и Федеративна Југославија, 1/1945, 50 стр.]</ref>
29.743

уредувања