Чоир (град): Разлика помеѓу преработките

Додадени 544 бајти ,  пред 11 месец
Rescuing 3 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е град → ) — град)
(Rescuing 3 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
'''Чоир''' ({{lang-mn|Чойр}}) — град во [[Монголија]] и главен град на [[Говисумбер Провинција]]та. Градот се наоѓа на исток од земјата.
== Население ==
Во 2002 во Чоир живееле 7,588 луѓе.<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://gate1.pmis.gov.mn/govisumber/index.php?m63 |title=Gobisümber aimag official site] |accessdate=2009-01-27 |archive-date=2007-09-24 |archive-url=https://web.archive.org/web/20070924203447/http://gate1.pmis.gov.mn/govisumber/index.php?m63 |url-status=dead }}</ref> Во 1979 година Чоир имал 4.500 жители<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.citypopulation.de/Mongolia_d.html|title=Mongolia|work=citypopulation.de|accessdate=2007-07-24}}</ref> додека во 2006 бројката пораснала до 7.800 <ref>Ministry of Health of Mongolia. National Center for Health Development. Health Indicators 2006 [http://www.nchd.mn/pdf/uzuulelt/2006.pdf]</ref>.
 
== Географија ==
Чоир се наоѓа во [[Чоирска депресија|Чоирската Депресија]], појас долг 150 км и 20 км широк.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.denisonmines.com/files/objects/2006%20AIF%20FINAL.pdf|format=pdf|title=Annual Information Form|author=[[Denison Mines]]|date=December 2006|page=62|accessdate=2007-07-24|archive-date=2007-09-28|archive-url=https://web.archive.org/web/20070928122047/http://www.denisonmines.com/files/objects/2006%20AIF%20FINAL.pdf|url-status=dead}}</ref>
== Стопанство ==
Чоир бил прогласен за слободна економска зона.<ref>Hari D. Goyal, "A Development Perspective on Mongolia," ''Asian Survey'' 39:4 (July/August 1999), p. 634.</ref>
Градот има средно-обезбеден [[затвор]] со 460 затвореници.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.asianoutreach.org/articles.php?lng=en&pg=162|title=Siberian Team blesses Mongolia's prisoners|work=Asian Outreach International|accessdate=2007-07-24|archive-date=2007-09-14|archive-url=https://web.archive.org/web/20070914020527/http://www.asianoutreach.org/articles.php?lng=en&pg=162|url-status=dead}}</ref>
 
== Поврзано ==
29.743

уредувања