Карамела: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: се додека → сè додека
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Додадена категорија)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: се додека → сè додека)
Бојата на карамелата, е течно горчлив вкус, високо концентриран призвод на речиси целата карамелизација.
Карамел сос
Карамел сосот е направен од загреана вода и шеќер на ниска температура сесè додека не се раствори шеќерот и „карамелизира“, со менување на бојата во златко кафена.
 
'''Хемија'''