Харалампие Поленаковиќ: Разлика помеѓу преработките

Rescuing 0 sources and tagging 2 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: народна литература → народна книжевност)
(Rescuing 0 sources and tagging 2 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
}}
 
'''Харалампие Поленаковиќ''' ({{роден во|Гостивар|}}, {{роден на|30|јануари|1909}} - {{починал во|Скопје|}}, {{починал на|15|февруари|1984}}) бил еден од основоположниците на историјата на македонската книжевност, долгогодишен професор на Филолошкиот факултет во Скопје и еден од првите членови на [[МАНУ]].<ref>[http://www.nuubbt.uklo.edu.mk/index.php?view=article&catid=52%3A2009-03-03-08-09-19&id=165%3A-3001-2009-&format=pdf&option=com_content&Itemid=61 ''Кратка Биографија напишана од Јанакиевски Зоран '']{{Мртва_врска|date=August 2021 |bot=InternetArchiveBot |fix-attempted=yes }}</ref>
 
Харалампие Поленаковиќ е автор на голем број трудови од областа на македонската уметност и народна книжевност, како и од областа на литературите на другите словенски народи. Неговиот научен опус опфаќа повеќе од 1.000 библиографски единици.<ref>[http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=12E74973B002064884A237D1C4B906E1 ''Промовирани Избраните дела од Харалампие Поленаковиќ во седум тома'']{{Мртва_врска|date=August 2021 |bot=InternetArchiveBot |fix-attempted=yes }} - [[Утрински Весник]]</ref>
 
== Наводи ==
63.138

уредувања