Разлика помеѓу преработките на „Хан“

Додадени 140 бајти ,  пред 2 месеци
Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач)
(Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
[[Податотека:Omurtag1.jpg|мини|Бугарскиот хан [[Омуртаг]]]]
'''Хан''' или '''кан'''<ref>{{ДРМЈ|Кан}}</ref> (понекогаш ''кан'', [[Туркиски јазици|туркиски]]: ''khān'',<ref name=mw>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.merriam-webster.com/dictionary/khan|title="khan."|work=Merriam-Webster Online Dictionary|accessdate=2008-04-25|publisher=[[Merriam-Webster]]}}</ref><ref name="bartleby">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.bartleby.com/61/93/K0049300.html|title="khan."|work=The American Heritage Dictionary of the English Language|accessdate=2008-04-25|publisher=[[Bartleby.com]]|archive-date=2007-08-19|archive-url=https://web.archive.org/web/20070819201554/http://www.bartleby.com/61/93/K0049300.html|url-status=dead}}</ref> {{lang-mn|''qāān''}},<ref name="bartleby" /> [[Кинески јазик|Кинески]]: 可汗 или 汗, ''kehan'' или ''han'') претставува тутула која ја имал владетел или војсоководец од [[Средна Азија]]. На почетокот бил користен во средновековието од [[Алтајски народи|алтајските]] [[Номади|номадски]] [[Племе|племиња]] кои живееле на северот од [[Кина]]. За првпат овој назив бил користен во Ксијнбеи конфедерацијата<ref>Henning, W. B., 'A Farewell to the Khagan of the Aq-Aqataran',"Bulletin of the School of Oriental and African studies - University of London", Vol 14, No 3, p501-522. ,</ref> за нивниот водач во периодот од 283 до 289 година,<ref>Zhou 1985, p. 3-6</ref> а подоцна бил користен како титула за владетел на некоја држава.<ref name="Grousset">{{Наведена книга | author = [[René Grousset]] | title = The Empire of the Steppes: A History of Central Asia | publisher = Rutgers University Press | year = 1988 | page = 585 | isbn = 0813513049}}</ref>
 
Подоцна овој поим бил прифатен и од други народи во [[Азија]] пред [[Туркиски народи|туркиските народи]] и [[Монголци]]те да го пренесат во останатиот дел од Азија и во [[Европа]]. Во средината на шестиот век за [[Персија|Персијците]] била вообичаена употребата на зборот '''хан''' со значење „Крал на Турците“.<ref>Henning, W. B., 'A Farewell to the Khagan of the Aq-Aqataran',"Bulletin of the School of Oriental and African studies - University of London", Vol 14, No 3, p501-522.</ref>
* [http://www.etymonline.com/index.php?search=khan&searchmode=none Etymology OnLine]
* [http://www.4dw.net/royalark/index.html RoyalArk- see under each present country]
* [httphttps://web.archive.org/web/20031005180258/http://www.uq.net.au/~zzhsoszy/ips/ Princely states in British India] - look each up by name, in that section, BUT a taluq in Oudh in that section
* [http://www.worldstatesmen.org/ WorldStatesmen- see under each present country]
 
29.743

уредувања