ФК Херенвен: Разлика помеѓу преработките

Додаден 141 бајт ,  пред 1 година
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎Соперништва: Јазично подобрување, replaced: Ривалст → Соперништ)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
==Историја==
'''СК Херенвен''' е основан на [[20 јули]] [[1920]] година во градот [[Херенвен]], [[Фризија]] како '''Атлета'''.<ref name=clubhistory>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.sc-heerenveen.nl/web/show/id=59510|title=The history of Heerenveen|publisher=www.sc-heerenveen.nl|accessdate=2008-12-01|archive-date=2008-12-10|archive-url=https://web.archive.org/web/20081210134157/http://www.sc-heerenveen.nl/web/show/id=59510|url-status=dead}}</ref> Тие го промениле своето име двапати, прво во '''Спартан''', а потоа во '''ВВ Херенвен''' во [[1922]] година.<ref name=clubhistory/> Додека Холандија е [[Германската окупација на Холандија|окупирана од Германија]] Херенвен освоил три последователни првенства на Северна Холандија, а по завршувањето на [[Втора светска војна|Втората светска војна]] го освоиле истиот наслов шест пати по ред; доминација на клубот делумно се припишува на присуството на [[Абе Ленстра]].<ref name=clubhistory/> Во овој период Ленстра го водел Херенвен до познатата победа над [[ФК Ајакс|Ајакс]] во една од најпознатите и најзпомнетите натпревари во историјата на холандскиот фудбал.<ref name=histfromajaxusa>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.ajax-usa.com/teams/heerenveen.html|title=sc Heerenveen: EVERY DUTCHMAN'S SECOND FAVORITE TEAM|publisher=www.ajax-usa.com|accessdate=2008-12-01}}</ref> Херенвен губел со 1-5 на 25 минути до крајот, но фризискиот тим необјасниво го свртел натпреварот и дошол до победа со 6-5.<ref name=histfromajaxusa/>
 
==Соперништва==
29.743

уредувања