Утирик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 322 бајти ,  пред 1 година
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Поголеми островчиња: Замена со македонски назив на предлошката, replaced: {{lang| → {{јаз| (6))
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
}}
 
'''Утирик''' или '''Утрик''' ([[маршалски]]: ''Utrōk''<ref name="dict">[http://www.trussel2.com/MOD/LocU.htm#Utr%C5%8Dk Marshallese-English Dictionary - Place Name Index]</ref>) е корален атол составен од 10 мали островчиња во [[Тихиот Океан]]. Атолот е дел од [[Ратачките Острови]] во државата [[Маршалски Острови]] и воедно сочинува една од општините во државата. Атолот има вкупна копнена површина од 2.4 километри квадратни, а лагуната има 57.7 километри квадратни. Атолот се наоѓа 47 км источно од [[Уџае]]. На атолот живеат 409 жители<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://www.rmiembassyus.org/Indiv%20Atolls/Republic%20of%20the%20Marshall%20Islands%20-%20Utirik%20Atoll.htm] |title=архивска копија |accessdate=2012-03-16 |archive-date=2008-06-03 |archive-url=https://web.archive.org/web/20080603035845/http://www.rmiembassyus.org/Indiv%20Atolls/Republic%20of%20the%20Marshall%20Islands%20-%20Utirik%20Atoll.htm |url-status=dead }}</ref>
 
==Поголеми островчиња==
63.138

уредувања