Разлика помеѓу преработките на „Усќудар“

Додадени 778 бајти ,  пред 2 месеци
Rescuing 4 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎top: Замена со правилна инфокутија, replaced: Infobox settlement → Инфокутија Населено место (2))
(Rescuing 4 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
<!-- area ---------------------->
|area_footnotes = <ref>Üsküdar Belediyesi. ''Sayılarla Üsküdar.'' https://ebelediye.uskudar-bld.gov.tr/portal/uskudar_/t1.jsp?PageName=sayilarlaUskudar{{Мртва_врска|date=August 2021 |bot=InternetArchiveBot |fix-attempted=yes }} Retrieved 13 August 2009.</ref>
|area_magnitude = <!-- use only to set a special wikilink -->
|area_total_km2 = 35.7
 
<!-- population ---------------->
|population_footnotes = <ref>Türkiye İstatistik Kurumu. ''İlçelere Göre Merkez ve Belde/Köy Nüfus Toplamları: 2008.'' http://report.tuik.gov.tr/reports/rwservlet?adnksdb2=&report=turkiye_ilce_koy_sehir.RDF&p_il1=34&p_ilce1=1708&p_kod=2&p_yil=2008&desformat=html&ENVID=adnksdb2Env {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20111004070432/http://report.tuik.gov.tr/reports/rwservlet?adnksdb2=&report=turkiye_ilce_koy_sehir.RDF&p_il1=34&p_ilce1=1708&p_kod=2&p_yil=2008&desformat=html&ENVID=adnksdb2Env |date=2011-10-04 }} Retrieved 13 August 2009.</ref>
|population_total = 524889
|population_as_of = 2008
'''Усќудар''' или '''Скутари''' ({{lang-tr|Üsküdar}}) — еден од најголемите и најгусто населени подрачја во [[Истанбул]], [[Турција]]. Усќудар се наоѓа на азиската страна од градот. Според податоци од [[2007]] година, овде живеат 492.666 жители. Во отоманскиот период, Усќудар бил еден од трите населби надвор од градските ѕидини на [[Цариград]] (заедно со [[Ејуп]] и [[Галата]]).
 
Во Усќудар денеска се наоѓаат околу 180 џамии<ref>Üsküdar Müftülüğü. ''Üsküdar Müftülüğüne Bağlı Camiler Listesi.'' http://www.uskudarmuftulugu.gov.tr/index.php?makaleid=77 {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20111008104913/http://www.uskudarmuftulugu.gov.tr/index.php?makaleid=77 |date=2011-10-08 }} Retrieved 10 August 2009</ref>, кои во најголем дел биле градени во времето на [[Османлиско Царство|Османлиското Царство]]. На некои од нив има работено и познатиот архитект [[Мимар Синан]]. Една од најпознатите џамии во овој регион е „[[џамија Михримах Султан|Султанија Миримах]]“, која била изградена во чест на ќерката на [[Сулејман Величествениот]]. Поамала џамија е [[Џамија Шемши Паша|Шемши-пашимата]], која поседува една мала библиотека. Други попознати џамии се: „[[Џамија Јени Валиде|Јени Валиде]]“, „[[џамија Атик Валид|Атик Валид]]“, „[[Џамија Шакирин|Шакрин]]“ и други.
 
Исто така, овде се наоѓаат и поголем број на цркви, како Црквата Свети Илија, ерменската црква на Мурат Реис, Сурп Хач (црквата на Светиот Крст) итн.<ref>Üsküdar Belediyesi. ''Kiliseler.'' http://www.uskudar.bel.tr/portal/rehber_/rehbern.jsp?PageName=rehbern&ID=10404&ADI=Kiliseler {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20111006122648/http://www.uskudar.bel.tr/portal/rehber_/rehbern.jsp?PageName=rehbern&ID=10404&ADI=Kiliseler |date=2011-10-06 }} Retrieved 14 August 2009</ref><ref>Tuğlacı, pages 121-129, 169-171, 194.</ref>
 
Во регионот се наоѓа и [[Синагога Бет Јаков|синагогата Бет Јаков]]<ref>Türkiye Hahambaşılığı (Chief Rabbinate).''Synagogues: Asian Side of the Bosphorus.'' 2005. http://www.musevicemaati.com/index.php?contentId=27 Retrieved 14 August 2009</ref> и [[Синагога Бет Нисим|Бет Нисим]] .
== Надворешни врски ==
 
* [http://newmanservices.com/turkey/thumbs.asp?uskudar Слики од Усќудар] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20060318100407/http://newmanservices.com/turkey/thumbs.asp?uskudar |date=2006-03-18 }}
* [http://www.uskudargonulluleri.com Üsküdar Gönüllüleri Platform]
* [http://www.iticu.edu.tr/english/index_iticu.htm Универзитетот во Усќудар]
29.743

уредувања