Моч: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Боја: Правописна исправка, replaced: ветло жолт → ветложолт, емно жолт → емножолт
[проверена преработка][проверена преработка]
с →‎Состав: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: сo → со
с →‎Боја: Правописна исправка, replaced: ветло жолт → ветложолт, емно жолт → емножолт
Ред 13:
 
== Боја ==
Мочта во нормални околности има [[жолта боја]] и во зависност од внесените [[храна|хранливи]] материи во [[организам|организмот]] таа може да варира од светло жолтасветложолта до темно жолтатемножолта боја. Врз промената на бојата на мочта може да влијае покачената [[тело|телесна]] [[температура]], како и губењето телесни [[течност]]и преку [[потење]], [[повраќање]] или [[пролив]].<ref>[http://www.rak.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=1219-laboratoriska-analiza-urina&catid=395-preporaki-tretmani&Itemid=590 Што може да ни покаже лабораториската анализа на урината?]</ref>
 
<gallery>