Голем тетреб: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎Опис: Правописна исправка, replaced: емно сив → емносив
[проверена преработка][проверена преработка]
с →‎top: Јазична исправка, replaced: фамилијата → семејството
с →‎Опис: Правописна исправка, replaced: емно сив → емносив
Ред 24:
 
==Опис==
Мажјаците многу лесно можеме да ги разликуваме од женките, поради нивната големина и боја. Должината на тетребите изнесува 74–85 см, распонот на крилјата им е 90–125 см. а тежат околу 4.1 кг. Пердувите на телото им се темно сивитемносиви-темно кафени, а кај градите им се светликаво зелени. Во зависност од расата, пердувите кај опашот и стомакот се бели или црни. Женките се дури околу двапати помали од мажјаците, долги се 54-64 см, а распонот на крилјата им е 70 см. Пердувите на горниот дел им се кафени со црно и сиво, а на долниот дел имаат и светло-жолта нијанса. Двата пола имаат пердуви на нозете, особено во зима за заштита од студ.
 
==Исхрана и живеалиште==