Разлика помеѓу преработките на „Класична архитектура“

#WPWPMK #WPWP
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Старите грци → Старите Грци)
(#WPWPMK #WPWP)
 
* '''[[Старогрчка уметност|Хеленска архитектура]]'''
* '''[[Римска архитектура]]'''
[[Податотека:Ac.delphi1.jpg|мини|[[Делфи]] претставува пример за класичната [[старогрчка архитектура]]]]
 
Само грчката архитектура пред времето на [[Александар Македонски]] (кој починал во [[323 п.н.е.]]) може да се смета за автентично '''етничка'''. Старите Грци инале непоправливо лош и навредлив став кон т.н. ''барбарои'' – сите кои не биле грци. Големите освојувања на Алекнсадар значеле дека преку [[Македон]]ија, грчката архитектура нашла примена и извршила влијание вез египетската, семитската, па дури и иранската култура. Иако и понатаму грците сметале дека мора да се зборува грчки за да се биде цивилизиран човек, етничката сиверсификација на хеленскиот свет била очегледна. '''Формалните елементи''' на класичната грчка архитектура се применувале на храмови на богови кои не се обожувале во [[Стара Грција|Грција]].