Окономијаки: Разлика помеѓу преработките

Додадени 940 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „Okonomiyaki“)
 
Нема опис на уредувањето
{{Infobox prepared food
{{Инфокутија Јадење}}
[[Податотека:Okonomiyaki_(1).jpg|мини| name = Окономијаки.]]
| image = Okonomiyaki by S e i in Osaka.jpg
'''Окономијаки''' (お好み焼き, о-кономи-јаки) - јапонска солена [[палачинка]] содржејќи разновидни состојки во тесто од пченично брашно. Таа е пример на конамоно (или конамон на кансајски дијалект) однесувајќи се пченично засновата [[јапонска кујна]]. Името потекнува од зборот окономи, значејќи „како сакаш/пожелуваш“, и јаки значејќи „зготвено (обично пржено)“. Окономијаки е главно поврзано со [[Хирошима]] или регионот [[Кансај]] во Јапонија, но е широко достапна низ земјата. Преливите и тестата знаат да бидат разновидни зависно од регионот.
| image_size =
| caption = Различни врсти на окономијаки
| alternate_name =
| country = [[Јапонија]]
| region = Јапоногласните области
| creator =
| course = [[Главно јадење]]
| served =
| main_ingredient = Зелка, пченично брашно
| variations = Регионалски врсти
| calories =
| other =
}}
[[Податотека:Okonomiyaki_(1).jpg|мини|Окономијаки.]]
'''Окономијаки''' (お好み焼き, о-кономи-јаки) - јапонска солена [[палачинка]] содржејќи разновидни состојки во тесто од пченично брашно. Таа е пример на конамоно (или конамон на кансајски дијалект) однесувајќи се пченично засновата [[јапонска кујна]]. Името потекнува од зборот окономи, значејќи „како сакаш/пожелуваш“, и јаки значејќи „зготвено (обично пржено)“. Окономијаки е главно поврзано со [[Хирошима]] или регионот [[Кансај]] во Јапонија, но е широко достапна низ земјата. Преливите и тестата знаат да бидат разновидни зависно од регионот.
 
Течно-заснованото окономијаки, познато во [[Кјото]], се нарекува монџајаки. Јадењето има корени уште во 16 век, со јадење во стилот на крепа наречена фунојаки. Иако е јапонско јадење, може да се најде служено во [[Манила]], [[Тајпеј]], [[Бангкок]] и [[Џакарта]] од улични продавачи.
=== Врсти ===
[[Податотека:Modern_yaki,_rice_and_tsukemono_by_hirotomo_in_Osaka.jpg|мини| Осакански модан-јаки комплет за ручек.]]
[[Податотека:広島風お好み焼き.jpg|мини| Хирошимско окономијаки.]]
Кога се служи со слој пржени тестенини (или јакисоба или удон), добиеното јадење се нарекува модан-јаки , чие име може да потекнува од англискиот збор „модерно“ или како збивање на мори дакусан , што значи „многу“ или „натрупано високо“ што означува волумен на храна од тестенини и окономијаки.
 
 
== Областа на Хирошима ==
[[Податотека:Okonomiyaki_2.jpg|мини| лево|Човек подготвува окономијаки во ресторан во Хирошима.]]
Во [[Хирошима]], состојките се повеќеслојни отколку мешани. Слоевите се обично тесто, зелка, свинско месо и дополнителни производи како што се лигњи, октопод и сирење. Тестенините (јакисоба, удон) се користат и како прелив со пржено јајце и дарежлива количина окономијаки сос.
 
 
== Надвор од Јапонија ==
[[Податотека:Asian_Games_2018_GBK_Jakarta_Okonomiyaki.jpg|десно|мини| OkonomiyakiОкономијаки служено во места за брза храна на Азиските игри 2018 во [[Џакарта]].]]
Окономијакито и [[Такојаки|такојакито]] се познати улични оброци во [[Манила]], [[Тајпеј]], [[Бангкок]] и [[Џакарта]].<ref>{{Наведени вести|url=https://lifestyle.kompas.com/read/2011/02/10/18504197/okonomiyaki.merambah.kaki.lima|title=Okonomiyaki Merambah Kaki Lima - Kompas.com|last=Media|first=Kompas Cyber|date=10 February 2011|work=KOMPAS.com|access-date=15 September 2018|language=id}}</ref>
 
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
== Библиографија ==
{{Refbegin}}
* {{cite book|author=Heibonsha|title=世界百科事典 (Sekai hyakka jiten)|year=1964}} (World Encyclopedia, на јапонски).
* {{cite book|last=Kumakura|first=Isao (熊倉功夫)|title=Nihon ryori no rekishi (日本料理の歴史)|publisher=Yoshikawa Kobunkan (吉川弘文館)|year=2007}}
{{Refend}}
 
== Надворешни врски ==