Денс-поп: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 10 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: поп музи → поп-музи (2)
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: поп музи → поп-музи (2))
 
{{викификација}}
'''Денс-поп''' (На англиски: Dance-pop) е стил на електронска музика за танцување и секундарна форма на поп -музика која се развила од диско, скоро во 1981 година, и која ги споила своите танци со поп и тажен ритам. Познати се и по овој жанр, многу уметници, меѓу кои и Мајкл Џексон и Мадона, а најпознатата песна е „Bille Jean“ изведена од Мајкл Џексон во 1983 година, а од тогаш Боб е познат по танцување.
 
[[Категорија:Жанрови на поп -музика]]
[[Категорија:Забавна музика]]
[[Категорија:Музиката во 2010-тите]]