Разлика помеѓу преработките на „Роберт I (Франција)“

#WPWPMK
с (→‎top: Отстранета непотребна предлошка, removed: {{Use dmy dates|date=May 2011}})
(#WPWPMK)
 
|place of burial=
|}}
[[File:Robert Ier roi des Francs.jpg|upright=1.2|thumb|Роберт I од Франција ]]
 
'''Роберт I од Франција''' ({{роден на|15|август|866}} – {{починал на|15|јуни|923}})<ref>[http://fmg.ac/Projects/MedLands/CAPET.htm#_Toc154136996 Généalogie de Robert I sur le site Medieval Lands]</ref> — [[Француски кралеви|крал на Западна Франкија]] (922–923), помлад син на [[Роберт Силниот]], грофот од [[Анжу]], и брат на [[Одо од Франција|Одо]], кој станал крал на Западните Франки во 888. Западна Франкија со време се развила во Франција; за време на владеењето на Одо, престолнината била утврдена во Париз. Неговото семејство било познато како [[Робертини]].
 
1.503

уредувања