Разлика помеѓу преработките на „Еван Фурније“

Додадени 2.580 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
с
Фурније бил избран во [[Машка кошаркарска репрезентација на Франција под 18 години|француската репрезентација под 18 години]] со која учествувал на [[Европско првенство во кошарка за играчи по 18 години| Европското првенство под 18]] во 2009 година. Франција го освоила среброто, по поразот од [[Машка кошаркарска репрезентација на Србија под 18 години|Србија]].<ref>{{Cite web|language=en
|url=http://www.fibaeurope.com/cid_KNce8jInH7Qj1EsyH5rjn2.teamID_282.compID_8aYeHlfuGF-mF5IqO8aFH1.season_2009.roundID_6637.coid_RyTKZNc3JpYvw2Lx5R21d0.articleMode_on.html
|title={{language|en|Serbia Hold Off France To Win Title}}
|website=FIBA Europe
|date=2 august 2009
}}</ref> Тој бил избран во најдобрата петорка од овој турнир за едно со [[Енес Кантер]] (кој бил прогласен за [[Најкорисен играч|МВП]]), [[Дејан Мусли]], [[Тони Простран]] и [[Јонас Валанчиунас]].<ref>{{Cite web|language=en
|url=http://www.fibaeurope.com/cid_KNce8jInH7Qj1EsyH5rjn2.season_2009.compID_8aYeHlfuGF-mF5IqO8aFH1.coid_VOOUayIOIp-ItDdLVXLzu2.articleMode_on.html
|title=Kanter named MVP
|website=FIBA Europe
|date=2 август 2009
|access-date=22 мај 2011
}}</ref>
 
Во јули 2011 година, тој играл за Франција на [[Европско првенство во кошарка за играчи под 20 години|Европско првенство под 20 години]] во Шпанија. Французите претрпеле само еден пораз на во ова натпреварување, со 66-77 од Италија во полуфиналето, во кое Фурније уфрлил 19 поени со шут од игра 7 од 22, вклучувајќи и 1 од 7 за три поени;<ref>{{Cite web|language=en|url= http://www.fibaeurope.com/cid_KNce8jInH7Qj1EsyH5rjn2.gameID_8243-63-A-1.compID_UIfgjyQcGqk-fPlnl66Tj0.season_2011.roundID_8166.teamID_307.html|title=U20 European Championship Men » 2011 » DIVISION A » Game » France 66-77 Italy|website=fibaeurope.com}}</ref> Фурније на крајот го освоил бронзениот медал откако французите ја победиле Русија. Турнирот го завршил со просек од 16,9 поени.<ref>{{Cite web|language=en|url=http://u20men.fibaeurope.com/en/cid_FW2Ym8GSJEAe2vpbWdQMR0.teamID_282.compID_UIfgjyQcGqk-fPlnl66Tj0.season_2011.roundID_8166.playerID_62266.html|title=Statistiques à l'Euro U20 2011|website=fibaeurope.com}}</ref> и овде како и две години порано бил избран во најдобрата петорка на натпреварувањето заедно со најкорисниот играч шпанецот [[Никола Миротиќ]], италијанецот [[Алесандро Џентиле]], турчинот [[Фуркан Алдемир]] и црногорецот [[Бојан Дубљевиќ]].<ref>{{Cite web|language=en|url=http://u20men.fibaeurope.com/en/coid_e6ae3P12HGcnr-ChPqaeU0.articleMode_on.html|title=MVP Mirotić leads All Tournament team|date=24 juillet 2011}}</ref>
 
== Наводи ==