Еван Фурније: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.424 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
=== Бостон Селтикс ===
На 25 март 2021 година, Фурније бил разменет во [[Бостон Селтикс]] во замена за [[Џеф Тиг]] и два идни пикови од втората рунда на драфтот.<ref name=":0">{{Cite web|title=Magic Acquire Two Future Second Round Draft Picks From Boston In Exchange for Evan Fournier|url=https://www.nba.com/magic/orlando-magic-acquire-two-future-second-round-draft-picks-boston-celtics-evan-fournier-trade-20210325|access-date=2021-03-26|website=NBA.com|language=en}}</ref><ref>{{Cite web|title=Celtics Acquire Evan Fournier|url=https://www.nba.com/celtics/news/pressrelease/celtics-acquire-evan-fournier|url-status=live|access-date=2021-03-27|website=NBA.com}}</ref> Четири дена подоцна, тој го направил своето деби за Селтикс против [[Њу Орлеанс Пеликанс]], но натпреварот го завршил без постигнат кош за 33 минути игра.<ref>{{Cite web|title=Evan Fournier makes NBA history with rough Celtics debut|url=https://sports.yahoo.com/evan-fournier-makes-nba-history-031243725.html|access-date=2021-03-30|website=sports.yahoo.com|language=en-US}}</ref><ref>{{Cite web|title=Celtics' Evan Fournier the fourth player in shot-clock era to go 0-for-10 or worse from field in team debut|url=https://www.cbssports.com/nba/news/celtics-evan-fournier-the-fourth-player-in-shot-clock-era-to-go-0-for-10-or-worse-from-field-in-team-debut/|access-date=2021-03-30|website=CBSSports.com|language=en}}</ref> На 2 април, Фурније постигнал 23 поени и рекордни 7 тројки во НБА кариерата, во победата од 118–102 над [[Хјустон Рокетс]]. Фурније постигнал дури 20 поени од неговите 23 поени на мечот во последната четвртина, со што станал вториот играч на Селтикс кој постигнал 20 поени со 100% шут од игра во една четвртина од [[Пол Пирс]].<ref>{{Cite web|date=2021-04-03|title=WATCH: Celtics wing Evan Fournier scores 23 on career-high 7 3-pointers|url=https://celticswire.usatoday.com/2021/04/03/nba-boston-celtics-fournier-vs-houston-4-2-21/|access-date=2021-04-06|website=Celtics Wire|language=en-US}}</ref><ref>{{Cite web|title=Fournier is second Celtic in 25 seasons to accomplish this feat|url=https://www.nbcsports.com/boston/celtics/evan-fournier-second-celtics-player-25-seasons-accomplish-feat|url-status=live|access-date=2021-04-03|website=NBCSports.com}}</ref><ref>{{Cite web|title=Keys to the Game: Celtics 118, Rockets 102|url=https://www.nba.com/celtics/gamerecap/keys-20210402-houbos|access-date=2021-04-03|website=Boston Celtics|language=en}}</ref> Трета година по ред Фурније со својте клубови обезбедил место во плејофот, но и покрај тоа што имал одличен просек од 15,4 поени, тој не успеал да им помогне на Селтикс да ја минат првата пречка наречена [[Бруклин Нетс]] (ја загубиле серијата во 5 натпревари).
 
==Репрезентативна кариера==
Фурније бил избран во [[Машка кошаркарска репрезентација на Франција под 18 години|француската репрезентација под 18 години]] со која учествувал на [[Европско првенство во кошарка за играчи по 18 години| Европското првенство под 18]] во 2009 година. Франција го освоила среброто, по поразот од [[Машка кошаркарска репрезентација на Србија под 18 години|Србија]].<ref>{{Cite web|language=en
|url=http://www.fibaeurope.com/cid_KNce8jInH7Qj1EsyH5rjn2.teamID_282.compID_8aYeHlfuGF-mF5IqO8aFH1.season_2009.roundID_6637.coid_RyTKZNc3JpYvw2Lx5R21d0.articleMode_on.html
|title={{language|en|Serbia Hold Off France To Win Title}}
|website=FIBA Europe
|date=2 august 2009
}}</ref>
 
== Наводи ==