Еван Фурније: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3.358 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
На 16 јануари 2018 година, Фурније постигнал рекордни во кариерата 32 поени во победата од 108–102 над [[Минесота Тимбервулвс]].<ref>{{cite web|last=Denton|first=John|url=http://www.nba.com/magic/news/postgame-report-magic-timberwolves-20180116|title=Postgame Report: Magic vs. Timberwolves|work=NBA.com|date=16 January 2018|access-date=17 January 2018}}</ref> На 7 март 2018 година, против [[Лос Анџелес Лејкерс]], тој го свиткал левиот [[медијален колатерален лигамент]].<ref>{{cite web|last=Robbins|first=Josh|url=http://www.orlandosentinel.com/sports/orlando-magic/os-sp-evan-fournier-injury-update-0309-story.html|title=MRI shows Magic's Evan Fournier has sprained left MCL|work=orlandosentinel.com|date=8 March 2018|access-date=10 March 2018}}</ref> Како резултат на тоа тој ја завршил сезоната предвреме.
 
На 1 декември 2019 година, го изедначил своето најдобро постигнување во кариерата од 32 поени во еден натпревар во победата од 100-96 над [[Голден Стејт Вориорс | Голден Стејт]].<ref>{{Cite web|title=Fournier scores 32, leads Magic over Warriors 100-96|url=https://www.cbssports.com/nba/news/fournier-scores-32-leads-magic-over-warriors-100-96/|access-date=2021-03-30|website=CBSSports.com|language=en}}</ref> Фурније играл и воедно започнал 26 натпревари за Меџик во неговата последна сезона во клубот и имал просек од 19,7 поени (најдобар во кариерата), 2,9 скокови, 3,7 асистенции и 1,0 украдени топки, шутирајќи за три поени со прецизност од 38,8%.<ref name=":0" />
 
=== Бостон Селтикс ===
На 25 март 2021 година, Фурније бил разменет во [[Бостон Селтикс]] во замена за [[Џеф Тиг]] и два идни пикови од втората рунда на драфтот.<ref name=":0">{{Cite web|title=Magic Acquire Two Future Second Round Draft Picks From Boston In Exchange for Evan Fournier|url=https://www.nba.com/magic/orlando-magic-acquire-two-future-second-round-draft-picks-boston-celtics-evan-fournier-trade-20210325|access-date=2021-03-26|website=NBA.com|language=en}}</ref><ref>{{Cite web|title=Celtics Acquire Evan Fournier|url=https://www.nba.com/celtics/news/pressrelease/celtics-acquire-evan-fournier|url-status=live|access-date=2021-03-27|website=NBA.com}}</ref> Четири дена подоцна, тој го направил своето деби за Селтикс против [[Њу Орлеанс Пеликанс]], но натпреварот го завршил без постигнат кош за 33 минути игра.<ref>{{Cite web|title=Evan Fournier makes NBA history with rough Celtics debut|url=https://sports.yahoo.com/evan-fournier-makes-nba-history-031243725.html|access-date=2021-03-30|website=sports.yahoo.com|language=en-US}}</ref><ref>{{Cite web|title=Celtics' Evan Fournier the fourth player in shot-clock era to go 0-for-10 or worse from field in team debut|url=https://www.cbssports.com/nba/news/celtics-evan-fournier-the-fourth-player-in-shot-clock-era-to-go-0-for-10-or-worse-from-field-in-team-debut/|access-date=2021-03-30|website=CBSSports.com|language=en}}</ref> На 2 април, Фурније постигнал 23 поени и рекордни 7 тројки во НБА кариерата, во победата од 118–102 над [[Хјустон Рокетс]]. Фурније постигнал дури 20 поени од неговите 23 поени на мечот во последната четвртина, со што станал вториот играч на Селтикс кој постигнал 20 поени со 100% шут од игра во една четвртина од [[Пол Пирс]].<ref>{{Cite web|date=2021-04-03|title=WATCH: Celtics wing Evan Fournier scores 23 on career-high 7 3-pointers|url=https://celticswire.usatoday.com/2021/04/03/nba-boston-celtics-fournier-vs-houston-4-2-21/|access-date=2021-04-06|website=Celtics Wire|language=en-US}}</ref><ref>{{Cite web|title=Fournier is second Celtic in 25 seasons to accomplish this feat|url=https://www.nbcsports.com/boston/celtics/evan-fournier-second-celtics-player-25-seasons-accomplish-feat|url-status=live|access-date=2021-04-03|website=NBCSports.com}}</ref><ref>{{Cite web|title=Keys to the Game: Celtics 118, Rockets 102|url=https://www.nba.com/celtics/gamerecap/keys-20210402-houbos|access-date=2021-04-03|website=Boston Celtics|language=en}}</ref>
 
==Репрезентативна кариера==